Wizz Air знов летить до Росії: політика це чи економіка?

Відомий лоукостер Wizz Air вирішив знов полетіти до Росії вже у жовтні 2022 року. Дочірнє підприємство Wizz Air Abu Dhabi відновило продаж квитків зі столиці ОАЕ Абу-Дабі до Москви та через свого речника офіційне підтвердило ці плани.

«Wizz Air Abu Dhabi — національний перевізник ОАЕ, який працює у відповідності до національних правил ОАЕ. Авіакомпанія відновлює польоти до Москви, щоб задовольнити попит пасажирів, які хочуть полетіти з Росії до ОАЕ», — заявив речник лоукостера західним ЗМІ.

Чи має таке рішення Wizz Air економічні підгрунтя, або є повністю політичним? І які ризики для лоукостера створює це бажання літати до Росії, незважаючи на продовження війни.

Зліт дозволений

Wizz Air Abu Dhabi справді працює як окрема компанія, в якій Wizz Air має 49%, а державна компанія ОАЕ — 51%. Втім, такого контролю достатньо, щоб повністю управляти стратегією лоукостера.

Без дозволу материнської компанії Wizz Air Abu Dhabi не може поміняти концепцію роботи, парк літаків, форму, почати літати у небезпечні регіони, навіть якщо польоти в такі регіони не заборонені.

Така самодіяльність призведе лише до одного — відкликання права на використання бренду Wizz Air. Пояснення просте — акції лоукостера торгуються на європейських біржах, і будь яка інформація щодо бренду впливає на вартість у тому числі головної авіакомпанії в Європі.

Отже, можна зробити висновок, що таке чутливе питання як польоти до Росії Wizz Air Abu Dhabi мала б узгодити з материнською компанією. І офіційний коментар показує, що згода отримана.

Економіка?

Чи є фактор економіки в такому бажанні Wizz Air хоч і не напряму, а через підприємство в ОАЕ повернутися до польотів в Москву? Є, оскільки після початку масштабного вторгнення Росії в Україну авіакомпанії Євросоюзу припинили літати до Росії. Тепер москвичі вимушені літати через треті країни, наприклад, ОАЕ, а квитки зросли у ціні через зменшення конкуренції.

Утім, Wizz Air Abu Dhabi пропонує щоденні рейси Абу-Дабі-Москва з жовтня, тобто 14 польотних сегментів туди-назад на тиждень. Для прикладу, за останній квартал з квітня по червень Wizz Air відповідно до своєї звітності виконав 67 243 сегментів, або майже 5200 сегментів на тиждень. Отже, доля Москви в загальній діяльності складає менше третини відсотка.

Здається, такий жест з боку Wizz Air  може допомогти їм отримати лояльність російської влади, та посприяти у майбутньому, якщо обмеження на польоти з Європи до Росії будуть зняті. Але за це їм доведеться заплатити високу ціну — втратити частину репутації серед мільйонів українських клієнтів, які полюбляли літати Wizz Air.

Запчастини

Хоча Wizz Air Abu Dhabi має зелене світло на польоти до Росії, рейси можуть тривати до першої серйозної поломки. Лоукостер використовує Airbus A321, які збирають в Євросоюзі зі значною частиною американських деталей. І Євросоюз, і США заборонили постачати у Росію запчастини. Отже, у разі несправності літака Wizz Air він може застрягти у Москві на невизначений термін.

Що далі?

Наявна інформація дає можливість стверджувати, що Wizz Air через дочірнє підприємство в Абу-Дабі справді має можливість літати до Росії, та це не заборонено жодним законом. Але лоукостер через це матиме репутаційні ризики та може зіткнутися з технічними проблемами через санкції.

Наявність таких перешкод може призвести до того, що ближче до запуску рейсів їх або скасують, або перенесуть. Вірогідність цього досить велика. Wizz Air збирався раніше відкривати базу в Санкт-Петербурзі та запускати десятки маршрутів з Росії, але навіть до війни неодноразово переглядав ці плани.


У нас є Telegram про авіацію. Підписуйтесь зараз.

Олександр Мироненко
Олександр Мироненко
Редактор avianews.com. Висвітлюю події у цивільній авіації з 2004 року. Закінчив магістратуру з журналістики Києво-Могилянської академії.

По теме

Новое на avianews

Интересно!