Україна хоче отримати транспортний літак Ан-124 Руслан російської авіакомпанії «Волга-Дніпро», який з минулого року застряг у Канаді. Повітряне судно розглядається як компенсація за завдану шкоду Україні під час російського вторгнення.
«Новий пакет санкцій проти росії від Канади. Зокрема, проти компанії «Волга-Дніпро». Готуємося до конфіскації літака Ан-124 та інших активів агресора в Канаді й передачу їх на користь України», — заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль після робочої поїздки до Канади. Там він зустрівся з канадським прем’єром Джастіном Трюдо та віце-прем’єром Христею Фріланд.
Шмигаль не уточнив, на якому етапі знаходиться затвердження нового пакету санкцій, а також коли розпочнеться процедура конфіскації Ан-124.
Застряг надовго
Ан-124 «Волга-Дніпро» знаходиться в аеропорту Торонто з 27 лютого 2022 року. Повітряне судно доставило до Канади тест-системи для перевірки на COVID-19.
Після розвантаження російський Руслан мав залишити Канаду, проте через російське вторгнення в Україну виявився прикутим до бетону аеродрому в Торонто.
Причиною цього стали санкції, які запровадила влада Канади – вона заборонила використовувати повітряний простір країни літакам російських авіакомпаній.
На відміну від заарештованих яхт російських олігархів, Ан-124 «Волга-Дніпро» не заарештовано, а лише затримано. Якщо канадська влада не заарештує повітряне судно в рамках нового пакету санкцій, «Волга-Дніпро» потенційно може забрати Руслан після відкриття неба. Також авіаперевізник може зняти з повітряного судна цінні деталі та вивезти їх за межі Канади.
Однак навіть можливий арешт літака у разі введення нового пакету санкцій не означає його одночасної передачі в розпорядження України. Для цього має пройти процедура.
Наразі не відомо про жодний випадок, коли західні союзники вилучали та передавали на користь України майно російських компаній чи олігархів.
Раніше про можливі ризики після передачі російських Русланів Україні розповів пілот «Авіаліній Антонова» Дмитро Антонов. За його словами, Росія має щупальця у всьому світі, і може створювати проблеми для польотів цих авіалайнерів під українським прапором. Це може відбуватися у виді у відмові заправляти Руслани на аеродромах країн, що мають зв’язки з Росією – в Азії, Африці чи Південній Америці.
Компесанція збитків
Вилучення Ан-124 «Волга-Дніпро» могло б стати частковою компенсацією українським «Авіалініям Антонова» за знищені або пошкоджені літаки під час російської окупації аеродрому у Гостомелі у лютому-березні 2022 року.
До списку таких повітряних суден входить найбільший літак у світі Ан-225 Мрія, модернізований Ан-124 Руслан, Ан-132, Ан-26, Ан-74, Ан-22.
Поки Канада вирішує долю Ан-124 «Волга-Дніпро», аеропорт Торонто виписує авіакомпанії рахунок за наднормативну стоянку її авіалайнера в розмірі $1 065,60 на добу. На даний момент він уже перевищив суму $400 тис.