Чи полетять в Україні літаки, та коли це може статися?

Інформація про швидке відкриття аеропорту Ужгород для міжнародних регулярних рейсів викликала оптимізм у пасажирів.

Закарпатська обласна влада, власник аеропорту, який розташований на кордоні зі Словаччиною, виділила на оновлення летовища 26 млн грн. За словами голови облради Володимира Чубірко, кошти потрібні, щоб «провести необхідні процедури, отримати дозволи, побудувати необхідні будівлі і нарешті починати заробляти, а не рахувати збитки».

Давайте розберемося, чи взагалі можливі регулярні рейси в Україні до закінчення війни, і коли українські пасажири нарешті зможуть вилетіти з аеропортів України?

Чому саме Ужгород?

Розмова про можливість відновлення регулярних рейсів з Ужгорода почалася через близьке розташування летовища до кордону. Злітно-посадкова смуга буквально впирається в кордон, отже літаки перед тим, як приземлитися в Ужгороді, чи одразу після зльоту одразу потрапляють у повітряний простір держави НАТО та ЄС.

Вочевидь, місцева влада, коли анонсувала рейси, вважала, що близькість до кордону робить аеропорт Ужгород безпечним. Утім, ця думка є хибною. Росіяни вже запускали безпілотні літальні апарати, які падали в країнах Європи. Реакція була досить млявою. Отже, близькість до кордону може стримувати країну-агресора від запуску ракет по прикордонному аеропорту, але не є 100% гарантією безпеки.

Що з іншими аеропортами?

Росія обстріляла ракетами або з іншої зброї всі основні аеропорти України — Бориспіль, Львів, Харків, Одесу та Дніпро. В аеропорту «Київ» (Жуляни) українські військові, за словами генерала Сергія Кривоноса, залили злітно-посадкову смугу оливою, щоб не допустити посадку ворожого десанту.

Отже, всі ключові аеропорти країни мають пройти відновлення для того, аби можна було приймати рейси за міжнародними стандартами. Доводити аеропорти під ризиком постійних ракетних обстрілів до належного стану зараз ніхто не буде.

Чи можливі польоти до закінчення війни?

Навіть якщо Росія підпише зобов’язання про те, що вона не буде стріляти ракетами по аеропортах та цивільних літаках, це не може гарантувати безпеку — агресор неодноразово порушував домовленості.

Враховуючи те, що Україна перебудовувала свою авіаційну галузь на стандарти безпеки Євросоюзу, будь які комерційні рейси з пасажирами можливі тільки після завершення бойових дій та повторної сертифікації аеропортів щодо питань безпеки.

Окрім того, в Україні немає власних сучасних літаків. Авіакомпанії брали техніку в лізинг за кордоном, а іноземні власники літаків ще до початку вторгнення Росії почали відкликати повітряні судна в Європу. Якщо власники ще до початку війни не хотіли залишати свої літаки в Україні, то хто з них наважиться віддати авіалайнери, щоб літати в Україну під час війни?

Прецедент з рейсом Malaysia Airlines MH17 в 2014 році довів, що для росіян немає різниці, який літак збивати — чи військовий, чи цивільний с сотнями пасажирів.

Олександр Мироненко
Олександр Мироненко
Редактор avianews.com. Висвітлюю події у цивільній авіації з 2004 року. Закінчив магістратуру з журналістики Києво-Могилянської академії.

По теме

Новое на avianews

Интересно!