«Лазурний орел» залітає в сірі хмари

1
Самолет Aigle Azur в аэропорту Борисполь
Самолет Aigle Azur в аэропорту Борисполь. Фото: avianews.com

Чи припинить польоти Aigle Azur — найстаріша французька авіакомпанія, яка нещодавно почала літати в Київ?

«Пасажири нічого не відчують», «авіакомпанія запевняє, що польоти триватимуть», «справи з фінансами авіакомпанії виявились гіршими, ніж вважалося», «польоти можуть зупинитися вже в понеділок», «каса порожня» — останніми днями оцінки французької преси щодо турбулентного становища Aigle Azur різняться від досить оптимістичних до зовсім невтішних.

Факт: 2-го вересня друга за обсягами перевезень французька авіакомпанія, заснована 1946 року, звернулася до суду про введення в себе зовнішнього управління. Це сталося внаслідок низки фінансових проблем і суперечки між мінорітарними акціонерами, яка закінчилася відставкою СЕО Франца Івлена.

Le Monde: “Компанія, яка налічує 1150 співробітників, заявила про припинення платежів. Потенційні покупці авіакомпанії можуть надати свої пропозиції до опівдня понеділка 9 вересня».

La Tribune: “У разі відсутності пропозицій Aigle Azur буде ліквідовано. І навіть якщо пропозиції надійдуть, вони можуть не покрити усі проблемні ділянки—частки бізнесу, на які не надійде пропозицій, буде ліквідовано. У будь-якому разі, усі літаки залишатимуться на землі».

Le Figaro: “Aigle Azur опинилася в стані неплатоспроможності внаслідок років блукання між хибними стратегічними рішеннями».

Журналісти зазначають, що Aigle Azur, флот якої налічує зараз 11 літаків, потрапила у скрутне становище саме через негаразди із своїм ключовим ринком—Алжиром—і через помилкові шляхи до диверсифікації. Довга процедура потрапляння грошей, сплачених за квитки авіакомпанії в Алжирі, на її французькі рахунки призвела до прогалини в її бюджеті в майже 20 мільйонів євро. І ця проблема була останнім поштовхом, що відправив «Лазурного орла» в піке, додавшись до решти прорахунків.

Алжирська Jeune Afrique: «Хоча алжирський ринок ще 2017-го року складав 60% трафіку авіакомпанії (27% ринку польотів між Францією і Алжиром або 1 265 000 пасажирів), а ключовими пасажирами на цих маршрутах вважався нескінченний потік власників подвійного громадянства обох держав, компанія вирішила переорієнтуватися на далекомагістральні маршрути. Ця стратегія не принесла їй очікуваного успіху. Хоча Aigle Azur надалі літає до Москви і Києва, вона припинила в травні польоти до Пекіна, а у вересені закриє лінію Париж-Сан Паоло».   

Одним з найцінніших активів Aigle Azur є біля десяти тисяч слотів у парижському аеропорту Орлі, в якому базується авіакомпанія. Le Monde: «Це справжній скарб, адже найближчий до міста парижський аеропорт має ліміт у 250 000 зльотів-приземлень на рік і вільних слотів вже майже не залишилось. Згідно регламенту, слоти не може бути продано окремо, і тільки викуп авіакомпанії може дозволити покупцю отримати це дорогоцінне надбання».

Le Figaro: “За наявною інформацією щонайменше три компанії зроблять свої пропозиції на частковий викуп: Air France, Air Caraїbes і Vueling. Цим компаніям будуть цікаві як слоти в Орлі, так і літаки. Утім, жоден покупець не робитиме пропозиції викупити Aigle Azur уцілому, включно з персоналом. Покупці кажуть про готовність найняти цих співробітників, але кожен покупець на своїх умовах.»

Наразі Aigle Azur припинив продаж квитків після 8 вересня, а на сайті компанії вже з’явилось попередження про скасування польотів до Сан Паоло в Бразилії, Бамако в Малі і Порто в Португалії. Що станеться з київськими рейсами, які виконуються тричі на тиждень, наразі незрозуміло, але пасажирам із квитками на рейси Aigle Azur варто бути готовими до змін у власних планах.