Нова Мрія може отримати третину запчастин від знищеного літака

Ан-225 Мрия
Ан-225 Мрия. Фото: Денис Кузьменко

Третина запчастин від знищеного літака Ан-225 Мрія може піти на відбудову другого екземпляру найбільшого літака у світі.

За даними державного підприємства “Антонов”, експертиза показала, що придатними залишились 30% комплектуючих першої Мрії.

В компанії додали, що інженери “Антонова” вже почали конструкторські роботи щодо побудови другого екземпляру Ан-225.

Вартість такого будівництва державне підприємство оцінило щонайменше у 500 млн євро. Там додали, що рахунок є лише попереднім, тому про конкретну суму говорити ще зарано.

Весною “Укроборонпром”, який володів Мрією через “Авіалінії Антонова”, заявив – будівництво нової Мрії обійдеться в $3 млрд і займе понад 5 років.

Що трапилось з першою Мрією?

Перший літак Ан-225 Мрія стояв під накриттям в базовому аеропорту “Авіаліній Антонова” в Гостомелі, коли у лютому 2022 року російські війська захопили аеродром. Під час бойових дій літак зазнав ушкоджень та частково згорів.

Наразі українські спецслужби перевіряють, чи не було злого умислу у тому, що літак залишився в Гостомелі. Вже відомо, що керівництво “Антонова” попереджали про необхідність евакуації авиалайнера-гіганта перед російським вторгненням.

Пошкоджена носова частина Ан-225 Мрія
Пошкоджена носова частина Ан-225 Мрія. Фото: Сергій Мішенко
Ан-225 Мрія під частково розібраним елінгом в аеропорту Гостомель
Ан-225 Мрія під частково розібраним елінгом в аеропорту Гостомель. Фото: Сергій Мішенко

Уже відомо, що Ан-225 відновленню не підлягає, але керівництво України одразу заявило про намір відбудувати Мрію після війни.

Утім, будівництво точної копії літака неможливо: у виробництві брали участь заводи з різних країн СРСР, і деякі вже не існують. Тому авіалайнер можуть побудувати як повністю новий літак із застосуванням сучасних технологій, який за силуетом буде нагадувати Мрію.

Чи варто відбудовувати літак?

Проект Ан-225 Мрія почався в СРСР як частина радянської космічної програми Буран.

Про ефективність Мрії, як і про ефективність та економічність інших радянських літаків, ніхто не думав. Потрібно було створити великий літак – його створили.

Буран так і не став повноцінною космічною програмою, і після розпаду СРСР проект закрили. Мрію поставили на прикол на довгі роки та повернули до польотів лише у 2000-ні. Авіалайнер був дуже дорогим в експлуатації, а тому його замовляли в основному тільки для перевезення одиничних великогабаритних вантажів.

У сучасному світі Мрія літала лише тому, що її не треба було амортизувати. “Авіалінії Антонова” мали готовий літак, який потрібно було просто технічно обслуговувати. На перевезення не закладали вартість будівництва нової Мрії.

Чи має сенс витрачати сотні мільйонів у валюті на будівництво ще одного рекорду в одиничному екземплярі? Чи ці гроші можна витратити більш ефективно – на відбудову країни після війни або створення нового покоління сучасних літаків Антонова, які будуть вироблятися не штучно, а серійно?


У нас є Telegram про авіацію. Підписуйтесь зараз.

Логотип avianews.com
Цікаво про авіацію з 2004 року. Ви можете вільно використовувати матеріали, авторство яких належить avianews.com, але необхідно обов'язково поставити активне посилання на avianews.com, яке не закрите для пошукових систем. Помітили помилку у тексті? Виділіть її, а потім натисніть Ctrl та Enter, щоб повідомити автора.