Навіщо в аеропортах змінюють назви злітно-посадкових смуг

Злітно-посадкові смуги в аеропортах мають два числові позначення — на кожному з торців. Це дві цифри, які дозволяють орієнтуватися пілотам, диспетчерам та наземним службам летовищ.

Якщо в аеропорту є паралельні смуги, то до цифрових позначень додають літери R та L — скорочення від Right та Left. Це значить, що смуга розташована ліворуч або праворуч від центру летовища.

Зазвичай цифрові позначення є сталими та не змінюються роками. Але іноді аеропорти проводять цілі операції для того, щоб замінити цифри на торцях смуг. avianews.com з’ясував, чому вони це роблять.

Магнітний азимут

У цифрах на смузі зашифровано магнітний азимут, тобто куди вказує торець по відношенню до північного магнітного полюсу.

Наприклад, північ це 0° або 360°, південь — 180°, схід — 90°, захід — 270°.

При визначенні номеру смуги береться показник магнитного азимуту з деталізацією до хвилин. Наприклад, в аеропорту Катовіц смуга має магнітні азимути 85° 06′ та 265° 09′.

Так ми отримали цифри 85,06 та 265,09, які потрібно поділити на 10 та потім округлити до цілого числа. У підсумку маємо 8,506 та 26,509, які закруглюємо до 9 та 27.

Отже, номера торців смуги в Катовіцах мають позначення 9 та 27. Але оскільки за правилами позначення має складатися з двух цифр, перед 9 потрібно поставити 0.

Полюс, що гуляє

Хоча ми звикли, що географічний північний полюс завжди сталий та знаходиться наверху, магнітний полюс постійно змінюється.

Через це за правилами Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) аеропорти кожні 5 років мають проводити виміри актуального магнітного азимуту.

Нове дослідження в Катовіцах в 2022 році показало, що магнітний азимут торців смуг змінився на 84° 36′ та 264° 39′.

Якщо провести розрахунки за формулою, вказаною вище, виявиться, що смуга тепер має нові позначення — 08 та 26 замість 09 та 27.

На смузі можна побачити нове позначення 26 та залишки цифри 7
На смузі можна побачити нове позначення 26 та залишки цифри 7. Фото: аеропорт Катовіце

Не все так просто

Здавалося б — потрібно просто перемалювати дві цифри. Але насправді аеропорт виконав багато процедур, про які розповів у своєму блозі.

Все тривало з березня до початку жовтня 2022 року. Спочатку летовище провело дослідження магнітного азимуту та визначило нові цифрові позначення.

Далі розпочалася бюрократична робота — потрібно було узгодити дії з польськими авіаційними регуляторами та оприлюднити інформацію в збірнику аеронавігаційної інформації AIP.

Нанесення нових позначень на смугу в аеропорту Катовіце
Нанесення нових позначень на смугу в аеропорту Катовіце. Фото: аеропорт Катовіце
Вказівник для пілотів про виїзд на смугу
Вказівник для пілотів про виїзд на смугу. Фото: аеропорт Катовіце

Заключний етап розпочався 5 жовтня та завершився 6 жовтня. Аеропорт змінив позначення смуги на всіх вказівниках на аеродромі та безпосередньо на самій смузі. Для цього летовище на декілька годин припинило прийом та відправку літаків.

Зранку, 6 жовтня, Катовіце вже приймало авіалайнери з новими позначенням на смузі.

avianews.com Україна
avianews.com Україна
Розповідаємо про авіацію з 2004 року. avianews.com - видання для авіапасажирів, мандрівників та любителів авіації. Публікуємо авіаційні новини з Європи, Америки та всього світу.

По теме

Новое на avianews

Интересно!