Лізинг для початківців, або як авіакомпанії орендують літаки для польотів

Офіційна ціна найбільш популярних літаків на ринку Airbus A320 та Boeing 737 сягає $100 млн. Це — річний бюджет невеликого обласного центра в Україні чи райцентру в Євросоюзі.

Через це авіакомпанії найчастіше не купують літаки, а беруть їх в оренду, яка називається лізингом. Які типи лізингу зараз існують, та який найчастіше обирають авіаперевізники? avianews.com вивчив ситуацію.

Сухий лізинг

Це найбільш популярний на авіаційному ринку вид оренди літаків. Лізингова компанія передає авіалайнер в оренду авіакомпанії на декілька років. Після її завершення повітряне судно повертається назад до власника.

Сухий лізинг передбачає, що авіаперевізник самостійно наймає пілотів та бортпровідників, проводить технічне обслуговування повітряного судна та його страхування.

Зазвичай пасажирські літаки експлуатують 20-30 років, а типовий термін сухого лізингу — 5 років. Тому якщо на ринку подорожей відбудуться зміни, та саме цей літак перестане бути потрібним, то що з ним робити — стане проблемою лізингової компанії, а не авіакомпанії.

Мокрий лізинг

При договорі мокрого лізингу одна авіакомпанія — фактичний експлуатант — передає в оренду іншому авіаперевізнику -замовнику рейсу — свій літак разом з екіпажем на декілька діб чи місяців. Фактичний експлуатант забезпечує технічне обслуговування авіалайнера та його страховку, а замовник рейсу — заправляє літак та оплачує аеропортові збори.

Авіакомпанії беруть літаки у мокрий лізинг, коли потрібно терміново виконати рейс, а вільних власних літаків в наявності немає. Це може відбутися, якщо власне повітряне судно поламалося. Завдяки мокрому лізингу авіаперевізник може оперативно відправити своїх пасажирів, а не змушувати їх очікувати, поки полагодять авіалайнер.

Іноді літаки беруть у мокрий лізинг на сезон: на літо або новорічні чи пасхальні канікули, коли тимчасово збільшується пасажиропотік. Оскільки сухий лізинг передбачає оренду на декілька років, авіакомпаніям недоцільно брати літак на таких умовах, коли він потрібен лише обмежений проміжок часу протягом року.

Найбільші українські авіакомпанії МАУ та SkyUp зараз не можуть через війну працювати вдома, тому здають свої літаки в мокрий лізинг європейским авіаперевізникам. Це дозволяє зберегти персонал та платити податки в бюджет України.

Фінансовий лізинг

Це кредит на 10 та більше років. Авіакомпанія бере літак, використовує його та виплачує тіло кредиту з відсотками. Після завершення виплат літак переходить у власність авіаперевізника.

Недоліком такого виду лізингу є те, що експлуатант прив’язаний на довгі роки до певного виду повітряного судна. Через це авіакомпанія стає менш гнучкою. Вона може взяти у фінансовий лізинг великий літак, а якщо на ринку стануть потрібні авіалайнери меншого розміру, змушена буде поставити великий літак на прикол.

Зворотний лізинг

Великі авіакомпанії домовляються з виробниками про великі знижки та купують одразу партії літаків — десятки чи навіть сотні одиниць. Далі, щоб звільнити фінансові ресурси, вони продають ці авіалайнери лізинговим компаніям та беруть ці ж літаки вже на умовах сухого лізингу за зменшеної ціною.

avianews.com Україна
avianews.com Україна
Розповідаємо про авіацію з 2004 року. avianews.com - видання для авіапасажирів, мандрівників та любителів авіації. Публікуємо авіаційні новини з Європи, Америки та всього світу.

По теме

Новое на avianews

Интересно!