Заборона польотів Boeing 737 MAX, або МАКСимум паніки по-українськи

5
Boeing 737 MAX 8 в полете
Boeing 737 MAX 8 в полете. Фото: Boeing

Трохи про літаки і чергові безвідповідальні залякáлки українських ЗМІ. Якщо ви літаєте літаками, хоч іноді, хоч кудись, вам, мабуть, небайдуже, чи літак, в який ви сідаєте, безпечний.

Тому, якщо сказати вам, що незабаром вас повезуть літаком, «який всі заборонили» — це вірний спосіб вас добряче налякати. Чим вже пару днів послідовно займаються одні українські ЗМІ за іншими. Бо раптом вони дізналися, що наша улюблена авіакомпанія МАУ купила такий саме Boeing 737 МАХ 8, як той, що розбився днями в Ефіопії, а в жовтні 2018 року — в Індонезії.

Щобільше, наші ЗМІ повідомляють про це так, ніби МАУ купила той Boeing тишком-нишком саме в той ранок, коли, практично, по всьому світу тимчасово заборонили його польоти. Як пишуть обізнані коментатори під такими «новинами»: «взяли дешевий непотріб», «наші беруть те, що скрізь заборонили», «в Україну віддають небезпечні літаки» ну і в такому дусі.

Один український блогер, що живе в Канаді, навіть запостив скріншот двох сусідніх заголовків у його facebook-стрічці: з американського видання про заборону польотів 737 МАХ 8 і з українського про те, що МАУ ці самі літаки отримає цього року. Зауважу: в Канаді до вчорашньої заборони експлуатувалися більше трьох десятків таких літаків, в українських компаній поки нема жодного.

Так звідки ж ці твердження? Будь-який притомний журналіст, у голові якого з ранку до ночі Газманов не провалюється під сцену в Донецьку (цю фейк-новину позавчора-вчора розповсюдили ледь не всі «провідні» українські ЗМІ і блогери), має розуміти, що літаки — це не сосиски, за якими під кінець дня можна вибігти в магазин на розі і купити зі знижкою, бо опівночі вийде термін придатності.

Boeing 737 МАХ — це найновіша модифікація моделі 737, яку Boeing розробив кілька років тому, а перші літаки замовники отримали у 2017-му. За цими літаками чергу з авіакомпаній з усіх кінців Землі розписано на багато років уперед (як у київському ЦУМі за кольоровими телевізорами у 80-ті), бо вони дозволяють заощаджувати до 20% пального, порівняно з попередньою моделлю 737 Next Generation.

Саме такі 737-800/900 Next Generation зараз і літають в МАУ. І ці Next Generation в її флоті теж досить нові — деякі поступили напряму з заводу Боїнга. Незважаючи на цей факт, у нас люблять казати, що в МАУ всі літаки «старі і розвалюються, а от скрізь у світі вже нові».

І от минулого року МАУ оголосили, що в 2019-му отримають три геть нові 737 МАХ 8 напряму з заводу. Саме тому, мабуть, наші ЗМІ і використовують сьогодні це дієслово «отримають», яке дуже ефектно співставляється з новиною, що «увесь світ заборонив».

Насправді, «увесь світ» не заборонив у сенсі «наказав відправити на металобрухт», а заборонив польоти, доки не буде розслідувано причину катастрофи в Ефіопії, і, якщо вона така ж, як була в Індонезії, то заборона триватиме, доки Boeing не зробить програмному забезпеченню літаків моделі МАХ оновлення, яке прибере проблему.

А проблема, найймовірніше, саме у софті, який певну польотну ситуацію інтерпретує помилково і починає її виправляти, не просигналізувавши про це пілотів, які бачать, що відбувається щось дивне, і починають це виправляти, не розуміючи, що борються з власним комп’ютером. Крім того, Боїнг повинен буде запровадити дублери в системі, щоб одне-єдине рішення компьютера не могло призвести до катастрофічних наслідків.

Тим часом, заборону на польоти вже ввів і сам Boeing, зауваживши, що впевнений у безпеці своїх літаків, але заради зайвої перестороги йде на цей крок. Тобто, перший 737 МАХ для МАУ, який вже збудований і стоїть на заводі в очікуванні оздоблення, фарбування і тестів, не зможе навіть піднятися в повітря для цих тестів, доки сам Боїнг не зробить апдейт софта. А коли він його зробить і протестує літак для МАУ, то зможе його передати замовнику тільки, коли агентства з авіабезпеки в США, Канаді і Європі скасують заборону на польоти (бо якось же він повинен з-під Сіетла перелетіти в Бориспіль, а зараз авіакомпаніям дозволено зробити тільки один переліт порожнього літака на свою базу, якщо на мить заборони він застряг в іноземному аеропорту, куди до того прилетів з пасажирами).

І навіть якщо він перелетить порожнім в Бориспіль (вже з оновленим програмним забезпеченням і в кольорах МАУ), для того, щоб МАУ поставила його на рейси, літак повинен отримати сертифікат моделі від Державіаслужби, адже це буде перший Boeing 737 MAX 8 з українською реєстрацією.

Тобто, навіть якщо зняти перепони між наявною забороною на його польоти в Північній Америці і в Європі і фізичним потраплянням літака в Бориспіль, він все одно з’явиться на рейсах тільки тоді, коли отримає додаткові дозволи в Україні, де наразі Державіаслужба заборонила польоти МАКСів іноземних авіакомпаній.

Можна думати, що дозволи видадуть за хабарі, але МАУ, насправді — міжнародний перевізник з непоганою репутацією. У це важко повірити тим, хто оцінює авіакомпанію за наявністю «безкоштовного» бутерброда, утім, у МАУ жодної аварії з жертвами за всю її історію, тому вони ніколи не поставлять на рейс літак, експлуатація якого заборонена.

Та й на які напрямки вона поставить літак з липовим дозволом, якщо в країні призначення рейсу він досі буде під забороною? Ну і наша Державіаслужба ніколи не сертифікує літак, якщо на нього є заборона в Європі і США. Іронія в тому, що до вчорашнього дня в українських пасажирів були всі шанси потрапити на борт 737 МАХ 8 таких улюблених всіма «аби не МАУ» Turkish Airlines, flydubai, LOT і чеської Smart Wings, яка часто літає до нас з Праги замість Czech Airlines. І нікого це не хвилювало (зараз всі ці компанії поставили свої МАКСи на стоянки). Тому всі, хто літає, видихаємо, не читаємо тупі заголовки наших ЗМІ, і пам’ятаємо: ходити київськими вулицями набагато небезпечніше, ніж літати літаком Boeing будь-якої моделі.