Як виник найбільший аеропорт України Бориспіль: найцікавіші факти з історії

Аеропорт Бориспіль виник як цивільний аеропорт та згодом став найбільшими повітряними воротами Києва завдяки столичним чиновникам.

Вони в 1950-ті роки заблокували розширення основного аеропорту Києва — Жуляни. Через це в столиці не могли приймати нові сучасні літаки Ту-104, які перевозили більше пасажирів на більшій швидкості.

Бориспіль у той час був військовим аеродромом, але мав смугу потрібної довжини та міцності для прийому Ту-104. Утім, цивільних у себе не хотіли бачити радянські військові. Саме тому керівництву українського управління цивільної авіації довелося звертатися до вищого керівництва СРСР, щоб врегулювати це питання.

Зелене світло 9 червня 1959 року дав міністр оборони СРСР Родіон Малиновський. В Бориспіль дозволили літати цивільним, але без права базування. Військові виділили дві стоянки для літаків та місце для будівництва тимчасового терміналу.

Після цього почалася кропітка робота — за місяць потрібно було завезти ємність для зберігання керосину, наземну техніку та трапи, налагодити телефонний зв’язок зі столицею та транспортне сполучення.

Це зараз траса Київ-аеропорт Бориспіль — найсучаснішій автобан України. Наприкінці 1950-х то була дорога з бруківки шириною 5 метрів. Шлях довелося розширювати, щоб там могли розминутися автобуси.

30 червня головне управління Цивільного повітряного флоту видало наказ про запуск регулярних рейсів Москва-Київ, Ленінград-Київ та створення цивільного аеропорту Бориспіль.

Ту-104 виконав перший рейс з пасажирами в новий київський аеропорт з Москви 7 липня. До кінця 1959 року маршрутна мережа поповнилась Ленінградом та Іркутськом.

Оскільки аеропорт запускали в авральному режимі на базі військового аеродрому без цивільної інфраструктури, перші три місяці роль терміналу виконували намети. Реєструвати пасажирів та багаж в них було незручно, а тому перші місяці ці процедури подорожуючі проходили в аеровокзалі в місті.

Вже восени 1959 року намети замінили стаціонарні будиночки, а в 1960 аеропорт Бориспіль отримав перший стаціонарний термінал, який правда нагадував хату в селі або сільський клуб.

Сучасний аеровокзал в аеропорту з’явився лише в 1965 році. Про те, яким він буде, пасажирів інформував великий рекламний щит.

Проект нового терминалу Б, який показували першим пасажирам аеропорту Бориспіль
Проект нового терминалу Б, який показували першим пасажирам аеропорту Бориспіль. Фото з музею аеропорту Бориспіль оцифровано avianews.com
avianews.com Україна
avianews.com Україна
Розповідаємо про авіацію з 2004 року. avianews.com - видання для авіапасажирів, мандрівників та любителів авіації. Публікуємо авіаційні новини з Європи, Америки та всього світу.

По теме

Новое на avianews

Интересно!