Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо 10 червня під час візиту до Києва анонсував конфіскацію транспортного літака Ан-124 Руслан російської авіакомпанії «Волга-Дніпро» та передачу його Україні.
«Минулої весни російський Антонов приземлився в аеропорту Пірсон, у Торонто. Як тільки він приземлився — ми негайно затримали його. Сьогодні, завдяки прийнятому законодавству, ми конфіскуємо цей літак, який був у власності Росії, і починаємо процес передачі у власність України, щоб він більше не використовувався Росією», — повідомив Трюдо журналістам, повідомляє Суспільне Новини.
Канадський прем’єр не уточнив терміну цієї процедури. Канада ще у 2022 році розробила механізм конфіскації російських активів, які потрапили під санкції через війну, для підтримки України. Однак досі немає даних щодо практичного застосування даного механізму.
Затриманий, але не конфіскований
Ан-124 «Волга-Дніпро» знаходиться в аеропорту Пірсон у Торонто з 27 лютого 2022 року. Авіалайнер привіз до Канади вантаж медичного призначення.
Після розвантаження російський Руслан мав залишити Канаду, проте через російське вторгнення в Україну виявився прикутим до бетону аеродрому в Торонто.
Це сталося через те, що Канада заборонила використовувати свій повітряний простір російським літакам.
Хоча санкції забороняли виліт російського Ан-124, вони не передбачали його конфіскацію. Літак, як і раніше, перебуває у власності «Волга-Дніпро». Більше того, аеропорт Торонто продовжує нараховувати збір за понаднормову стоянку літака у розмірі $1 065,60 на день.
Вперше про те, що затриманий Ан-124 може перейти у статус конфіскованих, заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у квітні 2023 року після зустрічі з Трюдо та віце-прем’єром Канади Христею Фріланд.
«Новий пакет санкцій проти Росії від Канади. А саме проти компанії «Волга-Дніпро». Готуємося до конфіскації літака Ан-124 та інших активів агресора в Канаді та їх передачі Україні», — заявив тоді Шмигаль.
Цінний актив
Після того, як у Гостомелі було знищено Ан-225 Мрія, статус найбільшого транспортного літака у світі перейшов до Ан-124.
Характеристики авіалайнера дозволяють йому перевозити надважкі та негабаритні вантажі.
Український «Антонов» використовує зараз п’ять Ан-124 для виконання комерційних перевезень та доставки вантажів, які є важливими для України під час війни.
Передача одного з російських Русланів може частково компенсувати збитки підприємства. Крім Мрії «Антонов» втратив також один з модернізованих Ан-124 у Гостомелі. У ході боїв цей Руслан був серйозно пошкоджений, і досі офіційно невідомо, чи вдасться його відновити.